Knôt do zapaľovača

Posted by admin on April 2nd, 2012

Knôt do zapaľovača

Knôt je v Zippo zapaľovači nevyhnutným doplnkom. Jeho primárnou funkciou je vytváranie plameňa, zabezpečuje však aj prevod benzínu. Viditeľná časť knotu do zapaľovača je síce iba 1 centimeter, celý knôt môže mať podľa opotrebenia až 10 centimetrov. Vnútri zapaľovača je popreplietaný s vatou, ktorá je nasiaknutá benzínom. Od nej nasiakne aj knôt až do hornej časti, ktorú je následne možné škrtnutím zapáliť.

Zippo zapaľovač vnútro

Starostlivosť o knôt

O knôt do zapaľovača sa treba pravidelne starať. Nie je potrebné vymeniať ho až tak často ako kamienky, pre zachovanie vlastností Zippo zapaľovača je však údržba nevyhnutná. Keď je už knôt čierny od sadzí, je potrebné ho povytiahnuť. Vykonáva sa to kliešťami alebo pinzetou. Knôt uchopíme, povytiahneme asi o 1 –  1,5 cm, kým čistá časť knôtu nesiaha až po vrchnú časť komína. Tam knôt zastrihneme a vyrovnáme ho.

Výmena knôtu

Zastrihávať knôt samozrejme nemôžeme donekonečna. Odporúča sa zastrihnúť ho maximálne 3-4 krát a potom je nevyhnutné ho vymeniť. Výmena je potrebná preto, lebo vo vnútornej časti zapaľovača sa knôt výrazne skráti a nie je schopný prevádzať dostatočné množnstvo benzínu na horenie zapaľovača.

Výmena knôtu je zložitejšia ako výmena kamienkov, stále to však nie je nič čo by majiteľ Zippa nezvládol. Sú k tomu potrebné len dve veci:

 • pinzeta
 • nový knôt

Postup pri výmene je nasledovný:

 1. Najprv vytiahneme vnútornú časť zapaľovača z obalu.
 2. Odskrutkujeme  skrutku, ktorá drží kamienok a vyberieme ju aj s kamienkom.
 3. Odstránime plsť na spodu zapaľovača.
 4. Pinzetou povyberáme vatu. Je rozdelená na viacero častí.
 5. Po odstránení vatovej výplne pinzetou uchopíme starý knôt a vytiahneme ho.
 6. Rozbalíme nový knôt do zapaľovača a prestrčíme ho cez vrchnú stranu. Zo spodu ho uchopíme pinzetou a pretiahneme tak, aby v komíne ostal vytŕčať len 1-1,5 cm.
 7. Vložíme naspať vatu. Vkladáme ju tam na striedačku, najprv vložíme kúsok vaty, zahneme knôt, na to ide zase vata, knôt zahneme naspať a tak pokračujeme, až kým neminieme vatu.
 8. Vatu zatlačíme, vložíme plsť, kamienok zasunieme na miesto a zaskrutkujeme.
 9. Nezabudnite zapaľovač znova naplniť benzínom, pretože benzín, ktorý bol vo vate, vyrpchal.
 10. Zasuňte vnútornú časť zapaľovača do vonkajšej.

Hotovo výmenu ste úspešne zvládli. Ak by ste predsa len mali nejaké problémy, môžete si pozrieť ukážkové video.