George G. Blaisdell

Posted by admin on October 14th, 2010

Zakladateľ spoločnosti Zippo Manufacturing Company, George G. Blaisdell, sa narodil 5. Júna 1895 v Pennsylvánií v mestečku Bradford. Do školy chodil len 5 rokov. Potom povedal rodičom, že sa tam už nevráti, takže ako nevzdelaný človek nemal veľké predpoklady na úspech vo svete biznisu. Navyše v čase krízy.

V štúdiu pokračoval na vojenskej škole, kam ho poslal otec. Ani tu nevydržal dlho, po dvoch rokoch školu opustil. Mladý George začal pracovať v rodinnom podniku Blaisdell Machinery Company, kde sa naučil pracovať s kovom. To sa mu zišlo neskôr pri zakladaní spolornosti Zippo takmer o tridsať rokov neskôr.

Po prvej svetovej vojne rodinný podnik predal a všetky peniaze investoval do ropy. Svetová kríza zasiahla aj Bradford, kde sa zdalo že ropný boom nikdy neskončí. Vtedy sa Blaisdell začal zamýšlať nad vlastným biznisom.

Peňazí nemal nazvyš nikto, no Blaisdellovi sa napriek tomu podarilo zohnať potrebnú sumu na spustenie Zippo Manufacturing Company. Nikto neveril v jeho úspech. Predstavte si, že Zippo zapaľovač sa predával za 1,95$, čo bola suma za ktorú ste v tej dobe mohli nakŕmiť celú rodinu.

Jeho dcéra Sarah Dorn o ňom povedala:

Nikto mu neveril. Čo ho hnalo vpred? Nech to bolo čokoľvek, malo to nádych zúfalstva. Jednoducho musel uspieť. Ako sám vravel, hlavne kvôli sebe a svojej rodine, pretože nemal plán B.

Dnes je Zippo zapaľovač najznámejším zapaľovačom na svete a prvenstvo mu už nikto nevezme. Dosiahnuť toto postavenie si však vyžadovalo nadmerné úsilie, ktorého výsledom je vyše 400 000 000 vyrobených zapaľovačov.