História Zippo

Posted by admin on October 13th, 2010

Zakladateľom spoločnosti Zippo Manufacturing Company je George G. Blaisdell. Založil ju v roku 1932 a prvý zapaľovač Zippo opustil výrobnú linku o rok neskôr, teda v roku 1933. S konceptom benzínového zapaľovača však nebol na trhu prvý, dizajnom sa inšpiroval v Rakúsku. Názov Zippo vznikol zo slova zipper, čo v preklade znamená zips. Blaisdellovi sa páčilo, ako sa to slovo vyslovuje. Zapaľovač navyše opatril doživotnou zárukou.

Zippo v armáde

Zippo zapaľovače sa stali v Amerike populárne počas druhej svetovej vojny. V Americkej armáde bol po nich veľký dopyt, čo viedlo k pozastaveniu výroby Zippo zapaľovačov pre civilné obyvateľstvo a všetky vyrobené kusy boli určené pre armádu. Zaújimavosťou je, že spoločnosť Zippo nemala s armádou žiaden kontrakt.

Pred vojnou bol Zippo vyrábaný z mosadze. Počas vojny to bola nedostatková surovina, nahradená bola oceľou. Ďaľšou výraznou zmenou Zippo zapaľovačov počas vojnových rokov bol aj ich vzhľad. Predtým sa predávali prevažne klasické prevedenia s logom Zippo. Vojaci bojujúci vo Vietname si dávali na Zippo vygravírovať ich mottá. Tieto zapaľovače sú dnes  zberateľským artiklom.

Ak zomriem, pochovajte ma tvárou k zemi nech ma celý svet môže bozať v riť.


Nárast popularity

Po druhej svetovej vojne sa masívnejšie rozbehla reklamná kampaň. Rozšíreniu pomohla aj vyleplšená technológia výroby. Prvé zapaľovače boli maľované ručne, tým pádom bol každý jeden umelecké dielo. Aj po zlepšení výroby zostal základný vzhľad zachovaný. K nárastu popularity Zippo sa pripísala aj jeho funkčnosť a spolahľivosť. Zapaľovač, o ktorý sa dobre staráte  sa zapáli už pri prvom škrtnutí.